Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Pamiętamy o patriotach –Babichy 2024.

W niedzielę, 14 kwietnia, Rzgowski Chór Camerata pod dyr. Izabeli Kijanki z GOK w Rzgowie, hymnem żołnierzy Armii Krajowej "O Panie, który jesteś w niebie" tradycyjnie rozpoczął mszę św. w intencji 22. Polaków rozstrzelanych w sierpniu 1941 roku przez hitlerowców w lesie – Babichach. Licznie zgromadzeni parafianie modlili się bowiem podczas sumy o godz. 11.30 w kościele p.w. św Stanisława B.M. Jakaż siła jest w modlitwie – to tekst pieśni ofiarowania, wykonanej przez chórzystów, którzy jako jedyni z dumą upiększyli uroczystość celebrowaną przez ks. kanonika, proboszcza Krzysztofa Florczaka.
Zbrodnia sprzed 83. lat wciąż tkwi w pamięci rzgowskiego społeczeństwa. Nasi Rodacy (mieszkańcy okolicznych wsi i miast) oskarżeni o sabotaż oraz pocztowcy, którzy przechwytywali donosy napisane w czasie wojny do niemieckich władz okupacyjnych - ofiary tamtych wydarzeń, oddali życie za wolność Ojczyzny, w czym pomagała im wiara.
W uroczystości uczestniczył Burmistrz Mateusz Kamiński, radna powiatowa Marta Stasiak i radna elekt Monika Krajewska, radny miejski Zbigniew Waprzko, Poczet Sztandarowy i delegacja SP im. J. Długosza w Rzgowie, delegacja kombatantów, druhowie strażacy z Wojciechem Gałkiewiczem, Zbigniew Gabara z Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, delegacja Spółki Leśnej, mieszkańcy. Po Eucharystii delegacje i przedstawiciele władz lokalnych udali się do pomnika, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.
 
P.S.
Zbrodnia w lesie rzgowskim została odkryta przypadkiem w kwietniu 1945 r. W powojennych ekshumacjach rozpoznano szczątki 6 osób, w tym łódzkich pocztowców.
Śledztwo wykazało, że pośrednimi świadkami egzekucji było małżeństwo Łuczyńskich z Babich. W sierpniu 1941 r. podczas wyprawy na grzyby zawrócili - widząc żandarmerię niemiecką w czarnych mundurach i usłyszeli salwy karabinów oraz pojedyncze strzały egzekucji.
W powojennym śledztwie ustalono, iż początkowo mogiłę wykopywali wyznaczeni, miejscowi Polacy, jednak po odesłaniu ich pracę tę dokończyli miejscowi Niemcy. Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w latach 1967-1979 udokumentowała zamordowanie 22 polskich patriotów. Lasy Rzgowa i Tuszyna kryją szczątki znacznie większej liczby ofiar, głównie robotników żydowskich, którzy zmarli w efekcie niewolniczej pracy w kopani torfu na opał.
 
Zdjęcia: Włodzimierz Kupisz
Tekst: Izabela Kijanka