Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

XII Chóralny Koncert Kolęd i Pastorałek

Prawdziwą ucztą dla uszu okazał się XII Chóralny Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowany w rzgowskim kościele św. Stanisława B.M. przez Rzgowski Chór „Camerata” z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie w niedzielę 21 stycznia 2024 roku. W wykonaniu aż ośmiu grup usłyszeć można było bowiem kolędy polskie, tradycyjne, nastrojowe, jak również melodie starofrancuskie czy ukraińskie – wszystkie jednak łączył język polski!Różnorodność grup, przedstawionego materiału muzycznego, sposobów wykonania - dostarczyły słuchaczom wielu niezapomnianych przeżyć. Klimat i atmosfera koncertu pozwoliły wciąż jeszcze delektować się i cieszyć sztuką opiewania jednych z najważniejszych wydarzeń kultury chrześcijańskiej – narodzenia Dzieciątka Jezus.

Zgromadzonych przywitał gospodarz wydarzenia – RC Camerata z prowadzącą Izabelą Kijanką kolędą „Dzisiaj w Betlejem” z powitalnym tekstem, Następnie grupa zaprezentowała premierowe „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Jezus malusieńki” z towarzyszeniem skrzypiec oraz skoczne „W dzień Bożego Narodzenia”. Po raz pierwszy w Rzgowie wystąpił obiecujący, młodziutki chór "Pochodnia" działający przy Politechnice Częstochowskiej w pastorałkach „Hola, pasterze z pola” i „Gore gwiazda” oraz Żeński Zespół Wokalny "Ale! Babki” z Kruszyny w utworach „Gdy się Chrystus rodzi”, „Hej w Dzień Narodzenia” i „Złota Jerozolima” z repertuaru zespołu Skaldowie, śpiewanych unisono. Obie grupy pod dyrekcją Aleksandry Łabęckiej z akompaniamentem instrumentu klawiszowego.

Chór "Radość Życia” z Piotrkowa Trybunalskiego pod dyrekcją Tadeusza Jacka Małża wykonał donośną ”Bracia patrzcie jeno…”, „Bóg zawitał” z towarzyszeniem instrumentu i starofrancuską „Nad Betlejem…”. Chór Parafii Archaniołów Rafała i Michała z Aleksandrowa Łódzkiego pod dyrekcją Natalii Kaźmierczak i akompaniamencie Pawła Kieliszkiewicza zaśpiewał „Dzisiaj w Betlejem”, „Mizerna cicha” i ukraińską „Radość dziś nastała”.

Stowarzyszenie Śpiewaczo-Muzyczne im. F. Chopina z Konstantynowa Łódzkiego, które zawitało ponownie do Rzgowa po trzech latach, pod dyrekcją Mariusza Jarkowskiego zaprezentowało „Co za dzień radosny”, „W żłóbku na sianie” i „Dziecino Święta”.

Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego pod dyrekcją Piotra Ranfelda wykonało pewnie staropolską ”Nuż my krześcijani”, ukraińską „Świeciać, świeciać zoraczki” i „Zaśpiewać Jezuskowi”.

Koncert zakończył występ prężnie rozwijającej się grupy „Arce Cantores” z Gostynina pod dyrekcją Michała Pilichowicza i przy akompaniamencie Dominika Dymowskiego. Grupa wykonała „O Mili Królowie”, „Zaśpiewajmy Jezuskowi”, „Jezusa Narodzonego”.

Pod wrażeniem i pełen uznania był burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, który podkreślił piękno i coraz większy, regionalny zasięg wydarzenia, jak również sprawną organizację i przebieg koncertu. Wiele chórów z miejscowości coraz bardziej oddalonych od Rzgowa gościmy - i chcą do nas wciąż jeszcze inni przyjeżdżać!

Proboszcz parafii ks. Krzysztof Florczak zaprosił chóry na drugi rok – bo to właśnie świątynia jest najodpowiedniejszym, naturalnym miejscem dla tego typu wydarzeń!!!

Koncertu wysłuchali również Zastępca Burmistrza Rzgowa Monika Pawlik, Przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, radni Rafał Kluczyński i Zbigniew Waprzko, radna powiatowa Edyta Waprzko.

Prowadząca koncert Izabela Kijanka podkreśliła wielkie starania wszystkich grup, które choć amatorskie – pod ręką zawodowych muzyków prezentują się z jak najlepszej strony!

Gospodyni wydarzenia – dziękując wszystkim za przybycie i aktywność, zaprosiła do sali OSP wykonawców na tradycyjną herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez członków Cameraty i życzyła dobrego roku intonując znaną wszystkim kolędę „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”

I choć koncert już za nami, zapraszamy do oglądania naszej galerii, gdyż został uwieczniony na fotografiach wykonanych przez redaktorów Włodzimierza Kupisza i Ryszarda Poradowskiego.

Izabela Kijanka.

 

>> GALERIA <<