Camerata w Krynicy Morskiej.
W terminie od 3 do 14 lipca Rzgowski Chór „Camerata” przebywał w Krynicy Morskiej na warsztatach wokalnych połączonych z wypoczynkiem.
Już w drodze nad morze zwiedzaliśmy gotycki zamek krzyżacki w Malborku! Wzniesiony na prawym brzegu Nogatu w latach ok.1274 -1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i największym zachowanym w pełni zamkiem na świecie.
Łaskawa pogoda w Krynicy pozwoliła na płynne połączenie i realizację zaplanowanych działań, tj przeprowadzanie prób nowych utworów przygotowywanych na nadchodzące Dni Rzgowa oraz Dożynki z zażywaniem świeżego nadmorskiego powietrza i słońca.
Owocem naszych ćwiczeń był m.in. koncert piosenek w OW Jantar, który spotkał się owacją, a zachwycona publika złożona głównie z mieszkańców naszej stolicy, która wręcz zmusiła nas do bisów, podśpiewywała i klaskała w rytm choćby niezawodnego „Konika”! W niedzielę uświetniliśmy również swym śpiewem Eucharystię, co spotkało się z ogromnym uznaniem zarówno Ojców Werbistów jak i mieszkańców Krynicy, czy zgromadzonych tłumnie wczasowiczów.
Pouczającym punktem pobytu na Mierzei Wiślanej było zwiedzanie Muzeum Stutthof w Sztutowie – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, działającego w latach 1939-45 (najdłużej działający obóz na terenach okupowanych).
Ciekawostką, a wręcz oczekiwaną szczególnie przez mieszkańców tamtejszych okolic, wielką atrakcją architektoniczno – inwestycyjną jest przekop Mierzei Wiślanej w Skowronkach łączący Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym. I my tam byliśmy i podziwialiśmy próbne otwarcia mostu.
Chętni popłynęli statkiem przez Zalew Wiślany do Fromborka, gdzie zwiedzali Katedrę , a w niej miejsce pochówku najsłynniejszego polskiego astronoma, który zrewolucjonizował naukę wprowadzając teorię heliocentryczną Układu Słonecznego – Mikołaja Kopernika.
Na miejscu w Krynicy Morskiej odwiedzić można było ciekawe zakątki – jak Pomnik Pierwszych Osadników przybyłych do miasteczka po drugiej wojnie światowej, jak również spotkać groźną , najprawdziwszą lochę z warchlakami, ponieważ dzików - tak jak turystów - na tym terenie nie brakuje!
Grupa chórzystów i osób towarzyszących (przesympatyczna i jakże zgrana!) jak zawsze - mając szczęście do pogody – powróciła do Rzgowa spełniona, zregenerowana i pełna sił na nadchodzący czas. Lipcowe, nadmorskie słońce pozostanie z nami na długie miesiące nie tylko na fotkach, ale również na skórze w postaci pięknej opalenizny.
Dumni, że mogliśmy godnie reprezentować Gminę Rzgów, dziękujemy Radnym Rady Miejskiej, Burmistrzowi Rzgowa oraz Dyrektor GOK za wsparcie przy organizacji letnich warsztatów wyjazdowych RC Camerata.
Chórzyści RC Camerata
Dyrygent Izabela Kijanka.
P.S.
Wszystkich, którzy kochają śpiew i rodzinną atmosferę – zachęcamy już od sierpnia do wspólnego muzykowania w GOK!
Warto być w Cameracie!